# HPS4120N030R28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPS4120N030R28
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hps4120n030r28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hps4120n030r28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 30A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 360 W
- **Size:** 2.41" L x 2.29" W x 0.51" H (61.2mm x 58.2mm x 12.9mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V