# HPS4050N080R26
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPS4050N080R26
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hps4050n080r26
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hps4050n080r26#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 80A
- **Efficiency:** 92.5%
- **Features:** Baseplate, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 400 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V