# HPS3000-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPS3000-9
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hps3000-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hps3000-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Current:** 62 A
- **Efficiency:** 90%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 3000W
- **Size:** 12.90" L x 4.20" W x 1.57" H (327.7mm x 106.7mm x 39.9mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC