# HPP5-7K5J8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPP5-7K5J8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpp5-7k5j8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpp5-7k5j8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/94/14/13941476-696-1855-ND.jpg
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 7.5 kΩ
- **Size:** 0.311" Dia x 0.874" L (7.90mm x 22.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%