# HPP10-1KJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPP10-1KJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpp10-1kj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpp10-1kj8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.374" Dia x 1.780" L (9.50mm x 45.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%