# HPC46400EV20/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPC46400EV20/NOPB
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpc46400ev20-nopb-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpc46400ev20-nopb-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
- **Core Processor:** HPC
- **Core Size:** 16-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 20
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 256 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 68-PLCC (25.13x25.13)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V