Part Number: HPC 5040NF-3R3M Manufacturer: TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/hpc-5040nf-3r3m RFQ URL: https://distyparts.com/product/hpc-5040nf-3r3m#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/72/32/9272326-4816-HPC5020NF-3R3MTR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/73/45/9273458-4816-HPC5040NF-220MTR-ND.jpg Summary: HPC 5040NF-3R3M is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HPC 5040NF-3R3M is a fixed inductors from TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 4.4A Current Rating (Amps): 3.5 A DC Resistance (DCR): 24mOhm Height: 0.161" (4.10mm) Inductance: 3.3 µH Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Shielding: Shielded Size: 0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm) Tolerance: ±20% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tai-tech-advanced-electronics-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/hpc-5040nf-3r3m