# HPC 5020NF-1R0Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPC 5020NF-1R0Y
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpc-5020nf-1r0y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpc-5020nf-1r0y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 4.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 20mOhm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2020
- **Tolerance:** ±30%