# HPC 4018NF-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPC 4018NF-220M
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpc-4018nf-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpc-4018nf-220m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900mA
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 290mOhm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±20%