# HPC 4018BMV-2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPC 4018BMV-2R2M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpc-4018bmv-2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpc-4018bmv-2r2m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm
- **Frequency:** 60MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** Â±20%