# HPC 3010TF-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HPC 3010TF-100M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hpc-3010tf-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hpc-3010tf-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750mA
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 350mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1212
- **Tolerance:** Â±20%