Part Number: HPC 201610BMV-2R2M Manufacturer: TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/hpc-201610bmv-2r2m RFQ URL: https://distyparts.com/product/hpc-201610bmv-2r2m#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/72/30/9272307-4816-HPC201610CF-3R3MTR-ND.jpg Summary: HPC 201610BMV-2R2M is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HPC 201610BMV-2R2M is a fixed inductors from TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 1.1A Current Rating (Amps): 1.9 A DC Resistance (DCR): 168mOhm Max Height: 0.039" (1.00mm) Inductance: 2.2 µH Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Ratings: AEC-Q200 Shielding: Shielded Size: 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) Supplier Device Package: 0806 Tolerance: ±20% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tai-tech-advanced-electronics-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/hpc-201610bmv-2r2m