# HP4-DC110V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HP4-DC110V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hp4-dc110v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hp4-dc110v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 15.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 16.5 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)