# HP4-AC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HP4-AC24V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hp4-ac24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hp4-ac24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 200 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)