# HP2-L-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HP2-L-DC24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hp2-l-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hp2-l-dc24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 54.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)