# HP-L-0400-203-1%-RLD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HP-L-0400-203-1%-RLD
- **Manufacturer:** Spectra Symbol
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hp-l-0400-203-1-rld
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hp-l-0400-203-1-rld#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Flexible Membrane - Linear
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 400.00mm (0 ~ 15.75")
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Custom
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Resistive
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Resistance Tolerance:** ±20%