# HP-CWS-R06-150-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HP-CWS-R06-150-N
- **Manufacturer:** Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hp-cws-r06-150-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hp-cws-r06-150-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Diameter:** 0.236" (6.00mm) OD
- **Length:** 5.906" (150.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power:** 91.0W @ 150mm