# HO 25-NSM-0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HO 25-NSM-0000
- **Manufacturer:** LEM USA Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ho-25-nsm-0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ho-25-nsm-0000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/98/14629879-398-1149-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 25A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 250kHz
- **Linearity:** ±0.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 3.5µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Voltage:** 5V