# HNC2-2.5P-10DS(55)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HNC2-2.5P-10DS(55)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hnc2-2-5p-10ds-55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hnc2-2-5p-10ds-55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 39.4碌in (1.00碌m)
- **Contact Length:** 0.197" (5.00mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Overall Contact Length:** 0.433" (11.00mm)
- **Pitch:** 0.098" (2.50mm)
- **Shrouding:** Unshrouded
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V