# HMTSW-107-24-T-T-290
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HMTSW-107-24-T-T-290
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hmtsw-107-24-t-t-290
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hmtsw-107-24-t-t-290#rfq
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.290" (7.37mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Natural
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 21
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 3
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.480" (12.19mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)