# HMM-508254-5-8A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HMM-508254-5-8A
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Labels, Signs, Barriers, Identification
- **Subcategory:** Labels, Stickers, Decals - Blank
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hmm-508254-5-8a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hmm-508254-5-8a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/99/19/10991925-A108786-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Device Marker
- **Color:** Silver
- **For Use With:** Thermal Transfer Printer
- **Label Size:** 2.000" W x 1.000" L (50.80mm x 25.40mm)
- **Label Type:** Die Cut
- **Length:** 2.000" (50.80mm)
- **Material:** Polyester
- **Width:** 1.000" (25.40mm)