# HMJ107BB7103MAHT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HMJ107BB7103MAHT
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hmj107bb7103maht
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hmj107bb7103maht#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 100V