# HM79-108R2LFTR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM79-108R2LFTR13
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm79-108r2lftr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm79-108r2lftr13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/90/66/9190660-987-1236-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 840 mA
- **DC Resistance (DCR):** 146mOhm Max
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%