# HM78D-7551R5MLFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM78D-7551R5MLFTR
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm78d-7551r5mlftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm78d-7551r5mlftr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/70/64/9170641-987-1439-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 2.48 A
- **Current Saturation:** 8.35 A
- **DC Resistance (DCR):** 11.5mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.303" L x 0.303" W (7.70mm x 7.70mm)
- **Tolerance:** ±20%