# HM78D-128330MLFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM78D-128330MLFTR
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm78d-128330mlftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm78d-128330mlftr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/7-/14/987-1422-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 1.7 A
- **Current Saturation:** 5.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 75mOhm
- **Height:** 0.317" (8.05mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%