# HM72B-066R8LFTR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM72B-066R8LFTR13
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm72b-066r8lftr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm72b-066r8lftr13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/90/85/9190854-987-1473-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 4.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 68mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.285" L x 0.268" W (7.23mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±20%