# HM66-50100LFTR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM66-50100LFTR13
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm66-50100lftr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm66-50100lftr13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/7-/12/987-1211-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 65mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
- **Tolerance:** ±20%