# HM12-1B83-03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HM12-1B83-03
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hm12-1b83-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hm12-1b83-03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 48 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NC (1 Form B)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 3 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Release Time:** 1.5 ms
- **Switching Voltage:** 7500VAC, 7500VDC - Max