# HLMP1300101F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLMP1300101F
- **Manufacturer:** Dialight
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlmp1300101f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlmp1300101f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Single
- **Current:** 30mA
- **Lens Size:** 3mm, T-1
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Type:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 13.8mcd
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage Rating:** 1.9V