# HLMP-6500-F0021
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLMP-6500-F0021
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlmp-6500-f0021
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlmp-6500-f0021#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 10mA
- **Height (Max):** 2.92mm
- **Lens Color:** Green
- **Lens Size:** 1.78mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 7mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 2.08mm L x 2.21mm W
- **Supplier Device Package:** Yoke Lead
- **Viewing Angle:** 90°
- **Voltage:** 2.1V