# HLMP-6300-F0010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLMP-6300-F0010
- **Manufacturer:** Broadcom Limited
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlmp-6300-f0010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlmp-6300-f0010#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Single
- **Current:** 10mA
- **Lens Size:** 1.91mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Type:** Diffused, Tinted
- **Millicandela Rating:** 10mcd
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Voltage Rating:** 1.8V