# HLG-40H-30A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLG-40H-30A
- **Manufacturer:** Mean Well USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlg-40h-30a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlg-40h-30a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
- **Current:** 1.34A
- **Efficiency:** 88.5%
- **Features:** OCP, OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C
- **Power (Watts):** 40 W
- **Ratings:** IP65
- **Size:** 5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current, Voltage
- **Voltage:** 90VAC