# HLE-120-02-S-DV-TE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLE-120-02-S-DV-TE
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hle-120-02-s-dv-te
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hle-120-02-s-dv-te#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/50/46/6450462-SAM11328-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Contact Length:** 0.120" (3.05mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 4.1A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 400VAC