# HLCBSE2-25M-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLCBSE2-25M-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlcbse2-25m-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlcbse2-25m-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Holding Type:** Hinged Lock
- **Length:** 1.484" (37.70mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.217" (5.50mm) Square
- **Mounting Panel Thickness:** 0.047" ~ 0.071" (1.20mm ~ 1.80mm)
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.60mm)