# HLC02220HTTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HLC02220HTTR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hlc02220httr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hlc02220httr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/69/478-6927-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 202 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.9Ohm Max
- **Frequency:** 3GHz
- **Height:** 0.018" (0.45mm)
- **Inductance:** 22 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 450MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±3%