# HL2-L-AC120V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HL2-L-AC120V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hl2-l-ac120v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hl2-l-ac120v-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 11.9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)