Part Number: HL1-L-AC100V-F Manufacturer: Panasonic Electronic Components Category: Relays Subcategory: Power Relays, Over 2 Amps Product URL: https://distyparts.com/product/hl1-l-ac100v-f RFQ URL: https://distyparts.com/product/hl1-l-ac100v-f#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/86/76/12867631-255-5110-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/76/12867631-255-5110-ND.jpg Summary: HL1-L-AC100V-F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Panasonic Electronic Components and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HL1-L-AC100V-F is a power relays, over 2 amps from Panasonic Electronic Components. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 12 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 100VAC Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO) Contact Rating (Current): 15 A Features: Lighted Indicator Mounting Type: Socketable Must Operate Voltage: 80 VAC Must Release Voltage: 30 VAC Operate Time: 25 ms Operating Temperature: -50°C ~ 60°C Relay Type: General Purpose Release Time: 25 ms Switching Voltage: 125VAC - Nom Termination Style: Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/panasonic-electronic-components Category Page: https://distyparts.com/category/relays/power-relays-over-2-amps Canonical URL: https://distyparts.com/product/hl1-l-ac100v-f