# HL1-HTM-DC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HL1-HTM-DC12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hl1-htm-dc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hl1-htm-dc12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 75 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC - Nom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)