# HL1-HTM-AC100V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HL1-HTM-AC100V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hl1-htm-ac100v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hl1-htm-ac100v-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/41/12884182-255-2793-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 100VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 80 VAC
- **Must Release Voltage:** 30 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC - Nom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)