# HK212556NJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HK212556NJ-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hk212556nj-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hk212556nj-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 750mOhm Max
- **Frequency:** 800MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 56 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%