# HK1005R27J-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HK1005R27J-T
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hk1005r27j-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hk1005r27j-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.8Ohm Max
- **Frequency:** 400MHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%