# HK06033N3S-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HK06033N3S-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hk06033n3s-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hk06033n3s-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 320 mA
- **DC Resistance (DCR):** 230mOhm Max
- **Frequency:** 6.7GHz
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Inductance:** 3.3 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 5 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201 (0603 Metric)
- **Tolerance:** Â±0.3nH