# HIP1011ECA-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIP1011ECA-T
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Hot Swap Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hip1011eca-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hip1011eca-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/0-/17/800-1781-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** CompactPCI
- **Current:** 100mA, 500mA
- **Features:** Latched Fault
- **Internal Switch(s):** Both
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 8
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Programmable Features:** Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
- **Supplier Device Package:** 28-SSOP/QSOP
- **Type:** Hot Plug Controller
- **Voltage:** 10.8V ~ 13.2V