# HIF7CA-80DA-1.27DSAL(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIF7CA-80DA-1.27DSAL(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hif7ca-80da-1-27dsal-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hif7ca-80da-1-27dsal-71#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Board Lock
- **Height Above Board:** 0.429" (10.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)