# HIF6H-100PA-1.27DS(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIF6H-100PA-1.27DS(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hif6h-100pa-1-27ds-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hif6h-100pa-1-27ds-71#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/61/13/54/6113542-H123997-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Contact Length:** 0.205" (5.21mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 0.5A
- **Fastening Type:** Latch Lock/Eject Hooks
- **Features:** Keying Slot, Mounting Flange
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.335" (8.51mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 100
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 300V