# HIF3H-10DA-2.54DSA(61)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIF3H-10DA-2.54DSA(61)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hif3h-10da-2-54dsa-61
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hif3h-10da-2-54dsa-61#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 300VAC