# HIF3CB-64PA-2.54DSA(63)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIF3CB-64PA-2.54DSA(63)
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hif3cb-64pa-2-54dsa-63
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hif3cb-64pa-2-54dsa-63#rfq
- **Contact Length:** 0.130" (3.30mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** Varies by Wire Gauge
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.701" (17.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 64
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 200V