# HIF3BDG-10PA-2.54DSA(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HIF3BDG-10PA-2.54DSA(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hif3bdg-10pa-2-54dsa-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hif3bdg-10pa-2-54dsa-71#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 8.00Âµin (0.203Âµm)
- **Contact Length:** 0.130" (3.30mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Latch Lock/Eject Hooks
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.701" (17.80mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Overall Contact Length:** 0.657" (16.70mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 200V