# HI2220R301R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HI2220R301R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hi2220r301r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hi2220r301r-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/24/240-2424-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 20mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.136" (3.45mm)
- **Impedance @ Frequency:** 300 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)