# HI1806T600R-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HI1806T600R-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hi1806t600r-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hi1806t600r-00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/10/240-1008-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/24/240-2421-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.073" (1.85mm)
- **Impedance @ Frequency:** 60 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)